JT neįgaliųjų teisių konvencija – ar žinome, koks tai teisės aktas?

1/1
Teksto dydis:

Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija yra teisės aktas, padedantis užtikrinti galimybę neįgaliesiems visapusiškai naudotis jame numatytomis teisėmis ir laisvėmis nepatiriant diskriminacijos. Ar Lietuvoje neįgaliųjų teisės yra užtikrinamos?

„Neįgaliųjų teisių konvencija buvo priimta 2006 metais Jungtinėse Tautose. Labai svarbu pažymėti, kad konvenciją rengė patys negalią turintys žmonės iš viso pasaulio. Labai reikėjo šios konvencijos. Ir dabar jos reikia, nes negalią turintys žmonės yra viena iš socialinių grupių, kurios patiria diskriminaciją visose pasaulio šalyse. Konvencija tikrai labai reikalinga tam, kad kiekviena šalis, kuri ratifikuoja, pripažįsta ir įsipareigoja įgyvendinti jos nuostatas, įsipareigotų įdiegti jas: tiek teisėje, tiek politikoje, tiek praktikoje, ir kad būtų užtikrintos lygios galimybės, lygios teisės ir socialinė įtrauktis bet kokią negalią turintiems žmonėms. Bet kokia negalia reiškia tai, kad nesvarbu, ar tai fizinė negalia, ar judėjimo sutrikimai, ar regos, ar klausos, ar intelekto, ar psichosocialinė, ar bet kokia kita. Tokie žmonės, nepaisydami savo negalios, turi gyventi pilnavertišką gyvenimą savo visuomenėje lygiomis galimybėmis su visais“, – sako Vytauto Didžiojo universiteto Socialinio darbo katedros profesorius, Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių komiteto narys Jonas Ruškus.

Nors Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija Lietuvoje ratifikuota 2010 metais, kalbinti praeiviai apie šį teisės aktą nedaug tėra girdėję. Daugumos jų nuomone, mūsų šalyje neįgaliųjų teisės nėra gerai užtikrinamos. Siekiams užtikrinti neįgaliųjų orumą ir žmogaus teises iškyla daugybė kliūčių: ne tik fizinių, bet ir psichologinių, nematomų, bet trukdančių negalią turinčiam žmogui jaustis asmeniu, realizuoti savo teises.

Man patikoNeblogaiMan nepatiko