Ant podiumo – neįgalios pasaulio gražuolės

1/5
Teksto dydis:

Lenkijoje surengtoje netradicinėje grožio šventėje „Mis pasaulis vežimėlyje“ savo žavesiu ir elegancija kerėjo 24 moterys ir merginos iš įvairių pasaulio šalių. Grožio karalienės karūnos siekė iš Angolos, Baltarusijos, Brazilijos, Kanados, Čilės, Suomijos, Prancūzijos, Gvatemalos, Indijos, Italijos, Meksikos, Moldovos, Nyderlandų, Lenkijos, Rusijos, Pietų Afrikos Respublikos, Ukrainos, JAV atvykusios savarankiškos, gyvenime nemažai pasiekusios, visuomenės požiūrį į negalią keisti pasiryžusios dailiosios lyties atstovės.

Neįprastas grožio konkursas

Pirmą kartą surengto „Mis pasaulis vežimėlyje“ konkurso organizatorių teigimu, tai buvo ne įprastas grožio konkursas. Rateliais judančių neįgaliųjų prisistatymas pasauliui – tai tarptautinis manifestas, kalbantis apie moterų teises, savarankiškumą, savirealizaciją ir savigarbą, nepriklausomą nuo jų gyvenamosios vietos, judėjimo galimybių ar socialinės padėties. Svarbiausia „Mis pasaulio vežimėlyje“ idėja – keisti žmonių su negalia įvaizdį, įveikti stereotipus ir nepalankias nuostatas bei kovoti su diskriminacija ne tik Lenkijoje, bet ir visame pasaulyje.

Neįgaliųjų grožio ir talentų pristatymo konkursą organizavo dviejų neįgalių moterų įkurtas fondas „Vienintelė tokia“. Jo vadovė ir šio konkurso žiuri pirmininkė Katarzyna Wojtaszek-Ginalska taip pat juda neįgaliojo vežimėliu ir iš savo asmeninės patirties žino, kaip svarbu sugriauti tiek išorinius, tiek žmonių sąmonėje įsitvirtinusius stigmatizuojančius barjerus. Pasak K. Wojtaszek-Ginalskos, šis konkursas – tai dar viena galimybė pakeisti neįgaliųjų vežimėliuose sėdinčių moterų įvaizdį, kad jos būtų vertinamos ne tik pagal savo negalią.

Nors „Mis pasaulis vežimėlyje“ – grožio konkursas, ir jam atskleisti buvo skirta nemažai pastangų bei dėmesio, tačiau organizatorės teigimu, šiame renginyje svarbiausios buvo pačios moterys: jų vertybės, veikla, gebėjimai, asmeninės savybės. Konkurso dalyvės pasirodė vilkėdamos tautinius kostiumus, kokteilines ir vakarines sukneles. Jos šoko, pasakojo apie savo patirtis, iššūkius, su kuriais susiduria neįgaliųjų vežimėlyje sėdintys žmonės.

„Mis pasaulis vežimėlyje“ – studentė iš Baltarusijos

„Mis pasaulis vežimėlyje“ karūna pasipuošė Aleksandra Čičikova, 23-erių metų psichologijos ir socialinės pedagogikos studentė iš Baltarusijos. Pirmąja vicemis tapo Lebohang Monyatsi iš Pietų Afrikos, antrąja vicemis – Adrianna Zawadzinska iš Lenkijos.

Džiaugsmo ašarų neslėpdama „Mis pasaulis vežimėlyje“ karūnos laimėtoja sakė, kad baigusi mokslus norėtų padėti sunkumų gyvenime patiriantiems žmonėms, ypač tiems, kurie juda neįgaliojo vežimėliu. Pasak Aleksandros, jos gyvenimas – puikus įrodymas, kad kiekvienas, nepaisydamas to, kaip jis juda, gali būti stiprus, gražus ir patrauklus, siekti savo tikslų, svajonių. Mergina tikina pastebinti, kaip keičiasi visuomenės požiūris į neįgalius žmones. „Visuomenė mumyse pradeda matyti lygiavertį asmenį, o ne žmogų su negalia“, – sako ji. Aleksandra prisipažįsta, kad būtent dėl šios priežasties kiekvieną dieną klausia savęs, ką dar galėtų padaryti, ko dar galėtų pasiekti, kad įrodytų, jog neįgalieji – tokie patys, kaip ir visi žmonės.

„Mis populiarumą“ rinko interneto lankytojai

Gražiausių rateliais judančių pasaulio moterų rinkimai vyko ne tik neįgaliesiems pritaikytoje „Ursynow“ arenoje (konkursas buvo verčiamas ir į gestų kalbą). „Mis pasaulis vežimėlyje“ organizatoriai vertinimo komisijos nariais pasiūlė tapti ir interneto lankytojus – jiems buvo patikėti „Mis populiarumo“ rinkimai.

Daugiausia palankumo balsų – net 12 277 – surinko Rajalakšmi SJ iš Indijos. 2014 m. ji buvo išrinkta neįgaliojo vežimėliu judančia „Mis Indija“. Ortodontės profesiją įgijusi konkurso finalistė su neįgaliojo vežimėliu nesiskiria nuo 21-erių, po to, kai nelaimingo atsitikimo metu patyrė nugaros smegenų traumą. Tačiau tai merginai nesutrukdė baigti odontologijos bakalauro studijų, pasiekti profesinių aukštumų, atrasti naujų ją dominančių sričių. Indijoje ji vertinama kaip viena drąsiausių moterų, pelniusi teigiamo herojaus apdovanojimą. Rajalakšmi SJ domisi interjero projektavimu, dainavimu, šokiais, tapyba, plaukimu. Jai patinka vairuoti automobilį su rankiniu valdymu, keliauti. Mergina kovoja už neįgaliųjų teisę dirbti, rengia vežimėliais judantiems neįgaliesiems skirtą teniso turnyrą.

Stipri, drąsi, optimistė ir 11 050 interneto lankytojų palankumo sulaukusi Ludmila Iachim iš Moldovos. „Aš supratau, kad neįgaliojo vežimėlis – ne nuosprendis, o tik iššūkis, skatinantis įtvirtinti save kaip asmenybę ir parodyti teigiamą negalios pusę“, – tikina ji. Keliauti mėgstanti Ludmila atvira naujovėms, žmonėms, iš kurių gali ko nors išmokti.

8 284 balsus pelniusi Lenkijos atstovė Beata Jalocha į neįgaliojo vežimėlį atsisėdo 2013 m. po lemtingo eismo įvykio. „Kas nutiko man, gali atsitikti bet kuriam iš jūsų, – savo prisistatyme rašo ji. – Dėl keisto atsitiktinumo aš netinkamu laiku atsidūriau netinkamoje vietoje. Prieš 4 metus viską pradėjau iš naujo.“ Grįžusi į aktyvų gyvenimą Beata drąsiai pasitinka vis naujus iššūkius ir kovoja už save. 2014 m. ji tapo „Mis Lenkija“ judančiųjų neįgaliųjų vežimėliais nugalėtoja.

24 konkurso dalyvės buvo atrinktos iš kelių dešimčių šalių. Neatsižvelgiant į konkrečios šalies pateiktų paraiškų skaičių, konkurse galėjo atstovauti ne daugiau kaip dvi vienos šalies kandidatės. Rugsėjo pabaigoje į Varšuvą susirinkusios finalistės ne tik choreografų, grožio specialistų, fotografų padedamos rengėsi konkursui, bet ir aplankė įdomiausias Varšuvos vietas, susitiko su įkvepiančiais žmonėmis, dalyvavo įvairiuose seminaruose.

Karūnuotos lietuvaitės „Mis pasaulio vežimėlyje“ konkurse nedalyvavo

Du „Mis negalios“ konkursai yra vykę ir Lietuvoje – pirmasis Kauno įgulos karininkų Ramovėje surengtas 2005-aisiais, antrasis – 2008-aisiais. Juvelyro Alfredo Žvagulio sukurta diadema su pusbrangiais akmenimis pirmoji pasipuošė tuomet dar studentė Jurgita Masiulionytė, o po trejų metų to paties menininko nukaldinta bei gintarais dekoruota karūna atiteko mokyklą bebaigiančiai Ramunei Šidlauskaitei. Abi iki šiol jas saugo.

Karūnuotosios lietuvaitės apgailestauja, kad „Mis pasaulio vežimėlyje“ konkurse nedalyvavo nė viena mūsų šalies atstovė. Kvietimo ar paraginimo pristatyti savo atstoves nesulaukė ir „Mis negalios“ konkursus organizavusi Vilniaus krašto žmonių su negalia sąjunga. Tiesa. R. Šidlauskaitė užsimena, kad vienas pažįstamas žmogus tarsi ieškojo, kas galėtų atstovauti Lietuvai, buvo jam pasiūliusi kreiptis į keletą rateliais judančių merginų, tačiau Lenkijoje jų neišvydo.

„Mis pasaulio vežimėlyje“ organizatoriai konkurse dalyvauti kvietė savo šalyse analogiškus konkursus laimėjusias merginas arba neįgaliųjų nevyriausybinių organizacijų pasiūlytas kandidates. Jau beveik 10-metis, kaip Lietuvoje tokių konkursų nerengiama. R. Šidlauskaitės nuomone, rateliais judančių merginų mūsų šalyje nedaug, tad, jeigu šie konkursai vyktų reguliariai, jų dalyvės beveik nesikeistų. Žinoma, esama ir subjektyvių priežasčių – ne kiekviena išdrįstų pasirodyti scenoje, atskleisti savo gabumus. Pirmajame „Mis negalios“ konkurse tokių drąsuolių buvo 8, antrajame – 9. Merginos prisimena – jaudulio buvo labai daug. Reikėjo įgusti gražiai išvažiuoti į sceną, judėti joje. Netgi vilkėti vakarinėmis suknelėmis buvo nemenkas iššūkis, ką jau kalbėti apie prisistatymą, savo talentų demonstravimą. Jurgita tada šoko, Ramunė deklamavo eilėraštį.

20 metų neįgaliojo vežimėliu judanti J. Masiulionytė taip pat mano, kad atgaivinti „Mis negalios“ konkursus būtų nelengva. Pasak jos, tokios idėjos „iš viršaus“ nenuleisi, todėl nevyriausybinėms organizacijoms vargu ar pavyktų ją įgyvendinti. Tačiau jeigu tokio sumanymo imtųsi patys iniciatyvūs, aktyvūs žmonės, gal ir pasisektų tai padaryti. Tokį pavyzdį juk turime – tai sėkmingas „Ypatingo grožio“ projektas. Iki grožio konkurso jam nedaug tetrūko – fotosesijas pakeisti scena...

Man patikoNeblogaiMan nepatiko