Judesys, jausmas, juokas – jaunystės eliksyrai

1/6
Teksto dydis:

Gruodžio 3-iąją, Tarptautinę neįgaliųjų dieną, Klaipėdoje surengtas tarptautinis neįgaliųjų šokių festivalis 5J (Judesys. Jausmas. Jaudulys. Jaunystė. Juokas). Į Žvejų kultūros rūmus iš visos apskrities susirinkusius neįgaliuosius ir kitus renginio žiūrovus savo pasirodymais džiugino negalią turintys šokėjai iš Lietuvos, Latvijos, Rusijos.

Renginys prasidėjo įspūdingu meniniu etiudu „Visata“. Tai bendras neįgaliųjų centro „Klaipėdos lakštutė“, Gargždų socialinių paslaugų centro ir Padvarių socialinės globos namų projektas, tarsi bylojantis, kad visi – ir turintys negalią, ir neturintys – esame vienos visatos vaikai, tik judame skirtingai.

Savo šokius festivalyje pristatė Kauno neįgaliojo jaunimo užimtumo centro šokių kolektyvas, Gargždų socialinių paslaugų centro kolektyvas „Aitvarai“, Panevėžio jaunuolių dienos centro šokių kolektyvas „(Ne) vieni“, Priekulės socialinių paslaugų centro šokių kolektyvas „Ritmo banga“ ir, žinoma, šeimininkai – neįgaliųjų centro „Klaipėdos lakštutė“ breiko šokėjai. Festivaliui savitumo suteikė svečiai iš užsienio – Latvijos neįgalių vaikų su funkciniais sutrikimais šokių grupė surengė pasirodymą „Cirko princesė“ ir visus nustebino linksmai scenoje atliekamais cirko triukais, o Kaliningrado neįgalių vaikų ir korekcijos centro šokių kolektyvas „Šviesos šešėlis“ žiūrovus užbūrė įspūdingu šviesių detalių žaismu tamsoje. Puikiai jaučiantys muziką ir ritmą šokėjai niekuo neišsiskyrė. Tik pakalbinus juos paaiškėjo, kad jie... negirdi. Tačiau šokti jiems tai visai netrukdo.

Stengiasi atskleisti geriausias puses

Neįgaliųjų centro „Klaipėdos lakštutė“ kolektyvas šoka breiką. Šokėjai atrodo itin šiuolaikiškai, o svarbiausia – spinduliuoja puikią nuotaiką. Centro lankytojus šokti moko socialinis darbuotojas Artiomas Kazakovcevas. Jis pasakoja, kad atėjęs dirbti į įstaigą pamatė, jog jaunuoliai nori šokti šiuolaikinius šokius – tai, kas madinga. Kai pasiūlė breiką, sulaukė didelio susidomėjimo. Centro lankytojai ir dabar noriai lanko repeticijas, stengiasi. Per 4 metus, kai gyvuoja breiko šokio grupė, kolektyvas daug koncertavo, dalyvavo įvairiuose tarptautiniuose festivaliuose. Ir visada sulaukia daug simpatijų. Artiomas pasakoja, kad netgi švedai susidomėjo klaipėdiečių mokymo šokti metodu ir pritaikė jį savo šalyje.

A. Kazakovcevas pasakoja, kad mokant šokti stengiamasi išryškinti tai, ką šokėjai geriausiai sugeba. Pavyzdžiui, Dauno sindromą turintieji yra labai plastiški. Kai šokėjas padaro, tarkim, špagatą, sulaukia daug plojimų, jo savivertė didėja. Juk visiems labai svarbu būti įvertintiems, pastebėtiems. Na, o žiūrovas, pasižiūrėjęs į šokantįjį, pamano: „Aš taip negaliu.“ Tada pradeda į negalią turinčiuosius žiūrėti kitomis akimis.

Artiomas pasakoja, kad grupėje iš viso šoka apie 10 nuolatinių šokėjų su įvairiomis negaliom. Proto negalią turintieji gerai jaučia muziką, per ją gali išreikšti savo emocijas, stiprus ritmas užburia, jie viską užmiršta, įsitraukia į šokį. „Savo pasirodymais stengiamės parodyti, kad jie yra tokie patys, kaip mes, tik kiekvienas skiriasi kaip asmenybė“, – sako breiko grupės vadovas.

Festivalis taps tradiciniu

Neįgaliųjų šokių festivalis „5J“ vyksta nebe pirmą kartą. Praėjusiais metais jį Panevėžyje surengė Panevėžio jaunuolių dienos centras. Festivalyje dalyvavusią „Klaipėdos lakštutės“ direktorę Danutę Daukantienę sužavėjo jo devizas „Judesys. Jausmas. Jaudulys. Jaunystė. Juokas“. Ji sako pamaniusi, kad tokia graži iniciatyva negali nutrūkti, tad nusprendė festivalį surengti Klaipėdoje ir pakviesti jame dalyvauti daugiau kolektyvų. Išsiuntinėjus kvietimus atsiliepė 10 šokių grupių. „Džiugu, kad renginys išaugo į tarptautinį – šiemet prie jo prisijungė bičiuliai iš Kaliningrado ir Liepojos“, – dalijasi įspūdžiais festivalio organizatorė.

Graži iniciatyva nenutrūks ir kitąmet – organizatoriai perdavė estafetę Priekulės socialinių paslaugų centrui. „Norime atrasti kiekvieno jaunuolio stipriąsias puses. Ir randam: šokyje, dainoje, rankdarbiuose, – sako „Klaipėdos lakštutės“ direktorė, – mūsų globotiniai yra aktyvūs, darbštūs ir talentingi. Juos reikia priimti tokius, kokie jie yra, nes ir mes esame skirtingi.“

Man patikoNeblogaiMan nepatiko