Savęs ligai lengvai neatiduosiu

1/2
Teksto dydis:

Daiva Ausėnaitė – žurnalistė, projektų iniciatorė, Sveikatos žurnalistų asociacijos pirmininkė, be galo kūrybinga, aktyvi moteris. Jau 17 metų ji serga išsėtine skleroze. Daiva ne kartą yra rašiusi straipsnių apie savo likimo draugus – ką jie jautė išgirdę, kad serga šia liga, kaip mokėsi su ja gyventi... Šį kartą žurnalistė sutiko atsiverti pati.

Ženklas, kurio medikai neperskaitė

Prieš septyniolika metų liga Daivai atsiuntė ženklą. Sutriko regėjimas: tuokart mergina viena akimi visai apako, o kita matė tarsi pro šonus. Tai truko apie mėnesį, gydytojai į Daivos medicininę kortelę įrašė diagnozę, susijusią su galvos kraujagyslių pažeidimu. Tyrimų, kurie padėtų nustatyti tikslią diagnozę, Lietuvos medikai skirti negalėjo, nes dar neturėjo reikiamos aparatūros. Daiva šypsosi, kad ji yra iš kartos „iki magnetinio rezonanso“. Po šio sveikatos sutrikimo moteris suprato, koks trapus yra gyvenimas, bet savo sveikata labiau rūpintis nepradėjo. Ir toliau daug dirbo, mėgdavo pavakaroti su draugais.

Antrą ligos ataką Daiva patyrė prieš septynerius metus. Tada jai nutirpo pusė veido, ėmė svaigti galva, nesiremdama į sieną ji nebegalėjo žengti nė žingsnio, kamavo ausies užgulimas. Moteris manė, jog visos bėdos dėl to, kad negirdi viena ausimi, tačiau medikai kelis kartus tikslino diagnozę ir pagaliau pranešė – išsėtinė sklerozė. Tai patvirtino ir magnetinio rezonanso tyrimas.

Medikai paaiškino, kad tokių kaip ji – trys tūkstančiai ir kad tuomet, kai jai buvo sutrikęs regėjimas, liga siuntė savo pirmą ženklą. Išgirstą diagnozę Daiva iš pradžių neigė, bandė įtikinti save, kad gydytojai klysta. Tačiau liga nesitraukė.

Moteris pasakoja, kad susirgimas ir vėl suvedė su kadaise jos pašnekove buvusia Ana Staševičiene. Ana taip pat serga išsėtine skleroze. Tada ją kalbindama žurnalistė manė, kad moteris serga kažkokia itin keista liga. Tačiau dėl antro sveikatos pablogėjimo pati, atsidūrusi ligoninėje, lyg tyčia pateko į tą pačią palatą, kurioje gulėjo Ana. Vėl susitikusios moterys nestokojo optimizmo, daug kalbėjosi, juokavo. Išėjusios iš ligoninės ėmėsi bendrų darbų. Išleido brošiūrėlę apie išsėtinę sklerozę. Dabar Ana yra Vilniaus išsėtinės sklerozės draugijos vadovė, o Daiva valdybos narė.

Trečią kartą liga apie save moteriai pranešė akyse rodydama susidvejinusius vaizdus. „Girdžiu – skrenda lėktuvas, pasižiūriu ir matau du lėktuvus, skrendančius vieną virš kito“, – prisimena ji. Daugiau ligos paūmėjimų nebuvo, bet Daiva jaučiasi nebe tokia energinga, atgauti jėgoms reikia vis daugiau laiko.

Už gerą savijautą reikia kovoti

Daiva – darboholikė, ji neįsivaizduoja, kad galėtų dirbti nuo 8 ryto iki 17 vakaro. Žurnalistės galvoje nuolat sukasi daugybė nenuveiktų darbų, naujų projektų, straipsnių. „Vienu metu ėmiausi visų darbų, kuriuos man tik siūlė, nes maniau, kad, jeigu nors kartą atsisakysiu, daugiau pasiūlymų nebegausiu“, – aiškina moteris. Buvo metas, kai Daiva rengė dvi televizijos laidas ir dirbo vieno internetinio portalo redaktore. Krūvį teko mažinti. Moteris suprato: vos tik pamirši save – liga pasiims viską. Dabar ji stengiasi rasti laiko atsipalaiduoti ir stiprinti sveikatą, du kartus per savaitę eina į jogos treniruotes, kartą per savaitę lankosi pas masažuotoją.

Liga kėsinasi į moters fizinę ištvermę. Dar prieš porą metų vaikščiojimas Daivai nebuvo toks sunkus darbas, bet ji tikina, kad vaikšto ir vaikščios dar tikrai ilgai. „Šito ligai aš taip lengvai neatiduosiu“, – sako žurnalistė. Moteris ilgai svarstė, ar pradėti vartoti vaistus. Pasvėrė visus argumentus už ir prieš. „Kai susileidžiu vaistų (kartą per savaitę), kita diena būna labai sunki, nedarbinga“, – atvirauja Daiva. Bet ji atrado, kaip sušvelninti šalutinį medikamentų poveikį. Jai padeda darbas, buvimas gryname ore, karšta vonia su druska, eteriniai aliejai, baseinas ir kitos panašios procedūros.

Siekia kurti kokybišką sveikatos žurnalistiką

Žurnalistinį darbą Daiva pradėjo dirbti dar besimokydama mokykloje, anksti pasirinko ir sveikatos temą. Dirbdama televizijos laidoje „Sveikas žmogus“ moteris daug bendraudavo su medikais ir dažnai iš jų išgirsdavo, kokie nemokšos yra žurnalistai, kokių šiurkščių klaidų pridaro rašydami sveikatos temomis. „Supratau, kad nesusipratimų tarp medikų ir žurnalistų įvyksta ne iš blogos valios, o tiesiog dėl nežinojimo. Renginiuose mums, žurnalistams, niekas neaiškina, kas susirgus viena ar kita liga nutinka kraujagyslėms ar kitiems organams.“ Daiva prisimena savo pirmąjį interviu su gydytoja: „Medikės vis vartojamą žodį „klinika“ siejau su įstaiga, ir tik vėliau supratau, kad pašnekovė kalba apie ligos simptomus ir eigą.“

Kad geriau suprastų, ką per interviu dėsto gydytojai, Daiva vasaromis skaitydavo ne romanus, o medicininę literatūrą. Norėdama padėti ir kitiems kolegoms išvengti nesklandumų, moteris pradėjo rengti medicinos temomis rašančių žurnalistų susibūrimus, vėliau su bendraminčiais įkūrė asociaciją, tapo jos vadove. „Sveikatos žurnalistų asociacija buvo subrandinta ir įkurta, nes nenorime sutikti su teiginiu, kad neturėtume domėtis viena tema.

Nuoseklus darbas besigilinantiems į vieną sritį žurnalistams leidžia rengti kokybiškus, etiškus ir labai profesionalius straipsnius, radijo ar TV laidas. Savo temą suvokiantis ir išmanantis žurnalistas niekada nebus apmulkintas valdininkų tuščiažodžiavimo, nebus suglumintas graudžių, tačiau labai subjektyvių pacientų pasakojimų, pro jo akis nepraslys po gražiais žodžiais paslėpti valdžios sprendimai, galintys turėti neigiamos įtakos visuomenei“, – sako Daiva.

Pokalbiai su ląstelėmis

Daiva neslepia: būna rytų, kai ji pabunda jausdamasi labai blogai, bet stengiasi padėti sau pati. „Aš nelabai pripažįstu įtaigos metodų, kuriais žmonės mėgina save įtikinėti, kad jiems viskas gerai, bet mėgstu vizualizuoti. Įsivaizduoju savo imunines ląsteles, rengiu su jomis susirinkimus, šnekuosi. Joms sakau: „Gyvename po vienu stogu, tad, prašau, elkitės santūriai.“ Regis, susikalbame“, – juokauja Daiva ir priduria, kad optimizmas – visų gydymo metodų pati svarbiausia sudedamoji dalis. Be šios dalelės joks gydymas nebus efektyvus.

Man patikoNeblogaiMan nepatiko