Atvira psichiatrija – sveikesnė visuomenė?

1/2
Teksto dydis:

Sergančiųjų psichikos ligomis pasaulyje daugėja. Tam įtakos turi greitėjantis gyvenimo tempas, stresai, nedarbas, skurdas, socialinių ryšių praradimas. Tačiau, kaip rodo praktika, dėl psichikos ligų žmonės į medikus kreipiasi rečiau nei dėl kitų negalavimų. Vis dar manoma, kad sirgti psichikos liga gėdinga. Gydytis neskatina ir neigiamas visuomenės požiūris į psichikos negalią turinčius žmones.

Būtina gydytis laiku

Jei psichikos liga nustatoma laiku ir tinkamai gydoma, žmogus gali pasveikti ir gyventi visavertį gyvenimą. Negydomos psichikos ligos neretai tampa negalios priežastimi.

Norėdamos paskatinti žmones atidžiau stebėti savo psichikos būklę, pastebėjus reikšmingus simptomus, nevengti pradėti gydytis, susivienijusios psichikos sveikatos paslaugas teikiančios gydymo įstaigos paskelbė Atviros psichiatrijos mėnesį. Prasidėjęs simboliškai – minint Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, šis mėnuo baigsis spalio 10-ąją, minint Pasaulinę psichikos sveikatos dieną. Mėnesį visoje Lietuvoje vyks renginiai, atvirų durų dienos, veiks žmonių su negalia darbų parodos, specialistai skaitys paskaitas.

„Tai – iniciatyva, kuria siekiama mažinti psichiatrijos bei psichikos sutrikimų stigmą, paskatinti žmones nebijoti kreiptis pagalbos, pažvelgti į šiuolaikinę psichiatriją iš arti“, ‒ sako VšĮ „Psichikos sveikatos iniciatyva“ direktorė, gydytoja psichiatrė Nijolė Goštautaitė-Midttun.

Visi pageidaujantieji kviečiami atvykti į atvirų durų dienas Kauno Psichiatrijos klinikoje, Rokiškio psichiatrijos ligoninėje, Vilniaus miesto Psichikos sveikatos centre, Žemaitijos psichikos sveikatos centre ir Šiaulių centro poliklinikos Psichikos dienos stacionare.

Šiandien, rugsėjo 11-ąją, duris atvers Psichiatrijos klinika ir Centro poliklinikos psichikos sveikatos centras Kaune.

Apsilankiusieji gydymo įstaigose turės galimybę pamatyti aplinką, kurioje gydomi pacientai, išbandyti įvairias terapijas bei veiklas. Bus skaitomos paskaitos aktualiomis psichikos sveikatos temomis, vyks koncertai bei filmų peržiūros. Kai kuriose įstaigose numatytos ir trumpos anoniminės konsultacijos. Gydymo įstaigų durys bus atviros tam tikrą nustatytą laiką darbo metu. Informacija apie renginius, jų laiką ir vietą skelbiama socialiniame tinklapyje „Facebook“, paskyroje „Atviros psichiatrijos mėnuo“.

Psichiatrija apipinta mitais

Pasak N.Goštautaitės-Midttun, nors visuomenė vis labiau išsilavinusi, naudojasi internetu ir domisi sveikata, bet apie psichiatrijos sritį išlikę gausybė mitų.

„Žmonės vis dar baiminasi, kad bus gydomi prieš jų valią, kad prievarta bus apribotos jų teisės. Tačiau nepriklausomoje Lietuvoje žmogus gali laisva valia apsispręsti, ar nori gydytis. Jis gali pasirinkti sveikatos priežiūros įstaigą, taip pat jam tinkantį gydytoją. Be to, sergančiajam garantuojamas konfidencialumas, taikomi naujausi gydymo metodai, teikiama kompleksinė pagalba“, ‒ sako N.Goštautaitė-Midttun.

Vilniaus klinikinės Vasaros ligoninės vadovo Martyno Marcinkevičiaus teigimu, daugelį žmonių tebegąsdina ir susiklostę stereotipai apie psichiatrus, drastiškus jų taikomus gydymo metodus.

„Atvykę į psichiatrijos klinikas, žmonės nustemba, kad čia nėra grotų, durys – su rankenomis, aplinka – jauki. Pasikvietus į atvirų durų dienas norisi pademonstruoti visuomenei per pastaruosius metus įvykusius pozityvius pokyčius, parodyti, kad šiuolaikinės ligoninės – tai ne tik gydymas medikamentais, bet ir įvairūs užsiėmimai, sportas, menas, kita veikla“, ‒ kalba M.Marcinkevičius.

Svarbu šviesti artimuosius

Projekto sumanytojai tikisi, kad žmonės, susipažinę su šiuolaikine psichiatrija iš arčiau, prireikus drąsiau kreipsis pagalbos. „Žiniasklaidoje vis dar pateikiama daug neigiamos informacijos apie psichikos sutrikimų gydymą. Tai baugina ne tik turinčius psichikos problemų, bet ir jų artimuosius. Kviesdami visuomenę į atvirų durų dienas, siekiame tas baimes išsklaidyti“, ‒ sako Valstybinio psichikos sveikatos centro direktorė Ona Davidonienė.

Pasak medikų, didelė paramos ir globos našta tenka žmonių su psichikos negalia artimiesiems. „Labai svarbu, kad jie ne tik suprastų, jog gydytis būtina, bet ir sugebėtų atpažinti ligos paūmėjimo simptomus, padėtų laikytis paskirto gydymo režimo, skatintų pacientus didesniam savarankiškumui ir paragintų esant reikalui kreiptis į gydytojus. Todėl šviesti artimuosius ypač svarbu“, ‒ sako Pagalbos ir informacijos šeimai tarnybos direktorė Algė Nariūnienė.

Svarbi ir laiku suteikta bendruomenės pagalba. „Visada pasisakome už paslaugų įvairovę, už bendras pastangas padedant žmonėms su psichikos negalia. Šioje srityje kaip niekur kitur svarbu dirbti visiems kartu – tik tokiu atveju galima pasiekti geriausių rezultatų“, ‒ teigia Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos vadovas Vaidotas Nikžentaitis.

Savižudybių priežastis ‒ ir psichikos sutrikimai

Niekam ne paslaptis, kad Lietuvoje ypač opi savižudybių problema. Ne atsitiktinai Atviros psichiatrijos mėnuo pradėtas diskusija „Savižudybių galima išvengti“.

Nors situacija šioje srityje pamažu gerėja, per dieną Lietuvoje vis dar vidutiniškai nusižudo trys žmonės. Kaip skelbiama Pasaulio sveikatos organizacijos ataskaitoje, viena iš svarbiausių savižudybių priežasčių – psichikos sutrikimai. Didžiulę įtaką daro ir žalingas svaigalų vartojimas.

„Jei pradiniai psichikos sutrikimo simptomai būtų nustatomi laiku ir tinkamai gydomi, savižudybių galėtų gerokai sumažėti“, ‒ teigia O.Davidonienė.

Pasak jos, savižudybių problema – tai ne tik pavienio žmogaus, bet ir visuomenės problema, kurią Pasaulio sveikatos organizacija siūlo spręsti nuosekliomis kompleksinėmis priemonėmis.

„Svarbiausia – gerinti sveikatos paslaugų prieinamumą, mažinti alkoholio vartojimą, šviesti visuomenę bei taikyti tikslines intervencijas savižudybę išgyvenusiems asmenims“, ‒ kalba Valstybinio psichikos sveikatos centro vadovė.

Šių tikslų psichikos pagalbą teikiančios įstaigos siekia visą laiką – ne tik mėnesį atvėrusios savo duris visuomenei.

Man patikoNeblogaiMan nepatiko