13 medalių parsivežę kurtieji gali būti pavyzdžiu visiems sportininkams

1/31
Teksto dydis:

Savaitgalį Samsūne (Turkija) pasibaigusiosiose kurčiųjų olimpinėse žaidynėse (Deaflympics)Lietuvos sportininkai pasirodė esantys pajėgūs konkuruoti su atletais iš viso pasaulio: jie iškovojo 13 medalių. Na, o kurčiųjų krepšininkų rinktinė savo pergalėmis patvirtino, kad pirma vieta pasaulio kurčiųjų krepšinio reitinge jiems atiteko ne atsitiktinai – laimėtas auksas.

Auksiniai krepšininkai

Lietuvos kurtieji kurčiųjų olimpinėse žaidynėse iškovojo 1 aukso, 5 sidabro, 7 bronzos medalius. Kad tikrai yra kuo didžiuotis, galime įsitikinti palyginę kaimynų rezultatus: Latvija ir Estija laimėjo vos po vieną medalį, mažiau už mus apdovanojimų pelnė ir kai kurios didžiosios šalys: Didžioji Britanija – 9 (tiesa, iš jų 3 aukso), Prancūzija – 9, Vokietija – 12, Lenkija – 11. Tiesa, Rusijos medalių kraitis tikrai įspūdingas – 199. Beje, 13 medalių lietuviai buvo iškovoję ir 2013 m. Sofijoje (Bulgarija), ir 2009 m. Taipėjuje (Taivanas) vykusiose olimpinėse žaidynėse.

Daugiausiai džiaugsmo lietuviams neabejotinai suteikė krepšininkų triumfas – komanda ryžtingai apgynė prieš 4 metus iškovotą kurčiųjų olimpinių žaidynių čempionų titulą. Algimanto Šato ir Algirdo Jurkšos vedami krepšininkai savo pranašumą rodė visą olimpiadą: tapusi absoliučia grupės lydere, ketvirtfinalyje komanda laimėjo prieš Slovėnija (80:74), o pusfinalyje 63: 53 įveikė Graikijos krepšininkus. Sunkiame finale mūsiškiams rezultatu 70:64 pavyko įveikti Venesuelą.

Linos Dambrauskaitės ir Živilės Mikalauskaitės treniruojamos moterys krepšininkės taip pat ryžtingai žengė auksinių medalių link: iki finalo nebuvo pralaimėjusios nė karto. Įspūdingiausios buvo jų rungtynės su Kenijos krepšininkėmis – mūsiškės jas įveikė rezultatu 100:12. Iki aukso pritrūko labai nedaug – Lietuvos kurčiųjų moterų rinktinė, finale Graikijos komandai nusileidusi vos 3 taškais (57:60), iškovojo sidabrą.

Medalius lietuviai pelnė vieną po kito

Pergale džiaugėsi ir lengvaatlečiai: sidabro medalį disko metimo rungtyje laimėjo penktą kartą kurčiųjų olimpinėse žaidynėse dalyvavusi Larisa Voroneckaja. Rutulio stūmimo rungtyje ant pakylos vienu metu stojo 2 lietuviai: Vytenis Ivaškevičius, vos keliais centimetrais nusileidęs rusui Dimitrijui Kalmykovui, pelnė sidabrą, o bronzą užsikabino Mindaugas Jurkša.

Sidabro medaliu džiaugėsi ir paplūdimio tinklininkės – Birutė Leknavičiūtė ir Ingrida Milkintaitė finale rezultatu 0:2 pralaimėjo tik ukrainietėmis Annai Zatylkinai ir Raisai Rylovai. Tinklininkės pakartojo 2013 m. Sofijoje pasiektą rezultatą.

Pergalingos varžybos buvo ir Lietuvos orientacininkams: nors nepavyko iškovoti medalių sprinto rungtyje, jie buvo treti mišrioje sprinto estafetėje, taip pat laimėjo bronzą tiek vyrų (Mantas Volungevičius, Gedvilė Diržiūtė, Tomas Kuzminskis), tiek moterų estafetės rungtyje (Judita Volungevičienė, Sandra Lukošienė, Adrija Atgalainė), o Tomas Kuzminskis, puikiu rezultatu įveikęs ilgą distanciją, pasipuošė sidabru.

Lietuvos stalo teniso rinktinės vyrai (Gintautas Juchna, Viktoras Narkevičius, Deividas Takinas, Kęstutis Žižiūnas) buvo pirmieji, kurie šiose žaidynėse džiaugėsi medaliais – jiems atiteko bronza. Toks rezultatas nenustebino – treti jie buvo ir prieš 4 metus Sofijoje.

Stalo tenisininkai Gintautas Juchna ir Deividas Takinas vyrų dvejetų varžybose 4:1 nugalėjo Rusijos atstovus, aštuntfinalyje 4:0 sutriuškino Taipėjaus komandą, ketvirtfinalyje 4:0 nugalėjo Pietų Korėjos sportininkus ir tai jiems garantavo bronzos medalius.

Iškovota trečia vieta džiaugėsi ir Mantas Kazimieras Sinkevičius. Varžydamasis graikų-romėnų imtynių rungtyje svorio kategorijoje iki 75 kg sportininkas nusileido tik kartą. Tai buvo pirmasis jo medalis Kurčiųjų olimpinėse žaidynėse.

Lūkesčiai pateisinti

Lietuvos kurčiųjų sporto komiteto prezidentas Aleksas Jasiūnas prieš išvažiuojant į žaidynes sakė, kad tikisi parvežti nuo 7 iki 10 medalių, taigi lūkesčiai pateisinti su kaupu. Jis pabrėžė, kad sportininkai į varžybas važiuoja nusiteikę ryžtingai, žinodami, ko siekia. Medalių tikėtis leido ir tai, kad dauguma rinktinės narių – įvairių Europos, pasaulio čempionatų prizininkai.

Kurčiųjų olimpinės žaidynės pradėtos rengti 1924 metais. Mūsų medalių kraitis skaičiuojamas nuo 1993 metų, kai Sofijos olimpiadoje pavyko iškovoti vos vieną medalį. Iš viso lietuviai jau turi pelnę 57 olimpinius medalius. Išlydint į Samsūną linkėta parvežti 46 medalius – tiek, kiek sportininkų vyko į kurčiųjų olimpines žaidynes. Šis linkėjimas išsipildė – lietuviai iš viso pasipuošė 47 medaliais (po 12 užsikabino vyrų ir moterų krepšinio rinktinės). Vis dėlto A. Jasiūnas pabrėžė, kad šiuo metu kurčiųjų sportas per mažai vertinamas. Jis tikisi, kad po šių pergalių į tai bus atkreipta daugiau dėmesio.